måndag 25 december 2017

Startlista kl.05.00

Åre Swix Open 2017. Herr 42 km
Startnummer Namn Klubbtillhörighet Starttid
1 Oskar Kardin Team Santander 10.00
2 John Kristian Dahl Team Koteng 10.00
3 Tore Bjornseth Berdal Team Koteng 10.00
5 Torleif Syrstad Team Koteng 10.00
6 Magnus Sjöbjer Borås SK 10.00
7 Simon Johansson Sjömarken 10.00
8 Mikael Åkerlund Åre 10.00
9 Erik Dahlberg Östersund 10.00
10 Erik Willén Uppsala 10.00
11 Marcus Markström Åkersberga 10.00
12 Julius Hefte Åkersberga 10.00
13 Pierre Olsson Klättermusen 10.00
14 Robert Eriksson Nordhallens SK 10.00
15 Kristoffer Wallin Nordhallens SK 10.00
16 Lasse Wallin Nordhallens SK 10.00
17 Johannes Jakobsson Åre  10.00
18 Fredrik Bernsten Spikbodarnas IK 10.00
19 Niklas Allberg Östersund 10.00
20 Mattias Elg Åre Längdskidklubb 10.00
21 Ulf Bernardsson Östersunds SK 10.00
22 Eric Simonsson Landöns IF 10.00
23 Ludvig Hellstrand Duveds IF 10.00
24 Jerry Ahrlin Team Tynell 10.00
25 Johan Lövgren Vännäs SK 10.00
26 Magnus Floberg Järpens IF 10.00
27 Mikael Andersson Mora 10.00
28 Emil Persson Östersunds SK 10.00
29 Johan Holmlund Östersund 10.00
30 Håkan Wallberg Hägglunds Ski Team SK 10.00
31 Mikael Åkerlund Åre 10.00
32 Nils Persson Östersunds SK 10.00
33 Marcus Carlén Bodsjöböle SK 10.00
34 Fredrik Göransson Åsarna IK 10.00
35 Olle Jonsson Trillevallens Sportklubb 10.00
36 Håkan Björkman Upplands Väsby 10.00
37 Per Sundbrandt Björnänge AIF 10.00
38 Magnus Sivertsen Verdal 10.00
39 Max Novak Offerdals SK 10.00
40 Arild Olav Sagvold Leirådal IL 10.00
41 Erik Sundvall Enskede 10.00
42 Jörgen Roos Brunflo 10.00
43 Björn Larsson Krokom 10.00
44 Patrik Tallbom Östersunds SK 10.00
46 Björn Jonsson Duveds IF 10.00
47 Andreas Holmberg Team Serneke 10.00
48 Peter Spångberg Östersunds SK 10.00
49 Erik Melin Söderström Östersunds SK 10.00
50 Mats Jonsson Trillevallens Sportklubb 10.00
51 Martin Persson Trillevallens Sportklubb 10.00
52 Daniel Olsson Lerum 10.00
53 Cees Tuip Åre 10.00
54 Jens Kirk Stockholms RK 10.00
55 Johan Spångberg Örnsköldsvik 10.00
56 Lennart Ivarsson Östersunds SK 10.00
57 Olle Olsson Bad Tullus SG 10.00
58 John Lagerskog Åre Längdskidklubb 10.00
59 Per-Øyvind Torvik Meråker 10.00
60 Håkan Emilsson Offerdals SK 10.00
61 Mårten Eneberg Spikbodarnas IK 10.00
62 Andreas Johansson Föllinge IK 10.00
63 Per Risne Frösön 10.00
64 Björn Haring  XC Sthlm 10.00


Åre Swix Open 2017. Dam 42 km
Startnummer Namn Klubbtillhörighet Starttid
101 Lina Korsgren Åre Längdskidklubb 10.00
102 Johanna Ojala Åre Längdskidklubb 10.00
103 Laila Kveli Team Tynell 10.00
104 Anna Lagerskog Åre Längdskidklubb 10.00
105 Kajsa Morawetz Stockholm 10.00
106 Marie Björkman Upplands Väsby 10.00
107 Evelina Bångman Ski Team Mäenpää 10.00
108 Malin Andersson Borås 10.00

Åre Swix Open 2017. Herr 10 km
Startnummer Namn Klubbtillhörighet Starttid
201 Klas Sjöström Sundsvall 10.10
202 Stefan Andersson Östersund 10.10
203 Oskar Käll Järfälla 10.10
204 Peter Bäckström Bandhagen 10.10
205 Jonas Austad Henning Skilag 10.10
206 Einar Hyldmo Järpens IF 10.10
207 Johan Setterberg Åre Längdskidklubb 10.10
208 Paal Troean Aune Steinkjer Skiklubb 10.10
209 Morten Torvik Meråker  10.10
210 Emil Rudh Östersund 10.10
211 Viktor Wallberg Hägglunds Ski Team SK 10.10
212 Nils Wallberg Hägglunds Ski Team SK 10.10
213 Mats Cronqvist Lund 10.10
215 Lars Gustav Johnsson Åre 10.10
216 Linus Berglund Åre 10.10
217 Lars Malm Vickbolandets LSK 10.10
218 Christer Andersson Sundsvall 10.10
219 Petter Sagvold Verdal 10.10
220 Anders Roos Stugun 10.10
221 Jakob Lindvall Åre SLK Segling 10.10
222 Andreas Hansson Trillevallens SK 10.10
223 Daniel Schalander Åre 10.10
224 Roger Hållstrand Åre Längdskidklubb 10.10
225 Tomas Nilsson 1Life IF 10.10
226 Johan Hafström Uddevalla 10.10
227 Anders Käll Järfälla 10.10
229 Thomas Kusoffsky Trångsunds IF 10.10
230 Per-Arne Flodberg Järpens IF 10.10
231 Einar Stenvold Wik Trondheim 10.10
232 Wilhelm Floberg Tønsberg  10.10
233 Andreas Lindgren Frösön 10.10

Åre Swix Open 2017. Dam 10 km
Startnummer Namn Klubbtillhörighet Starttid
151 Petra Linden Jeppo, Finland 10.10
152 Sara Gradling Sundsvall 10.10
153 Aline Gradling Sjöström Sundsvall 10.10
154 Agnes Gradling Sjöström  Sundsvall 10.10
155 Carina Magnusson Östersund 10.10
156 Kristina Bernsten Spikbodarnas IK 10.10
157 Kajsa Bernsten Spikbodarnas IK 10.10
158 Ammi Schultz Åre/Sthlm 10.10
159 Vilde Austad Henning Skilag 10.10
160 Mona Nilsson 1Life IF 10.10
161 Louise Wallin Åre Längdskidklubb 10.10
162 Marie Söderhielm Åre Längdskidklubb 10.10
163 Maja Wallberg Hägglunds Ski Team SK 10.10
164 Katarina Lindgren Frösön 10.10
165 Gunilla Cronqvist Lund 10.10
166 Ebba Cronqvist Lund 10.10
167 Sandra Nilsson Åre 10.10
168 Gry Abrahamsson Gjersvold Östersund 10.10
169 Tilde Malm Vickbolandets LSK 10.10
170 Malin Cronqvist Stockholm 10.10
171 Karin Marell Sundbybergs IK 10.10
172 Ellinor Bergman Sundbybergs IK 10.10
173 Jennifer Eriksson Ocke 10.10
174 Caroline Floberg Järpens IF 10.10

Spurtpris info 42km

Det kommer att vara spurtpris vid varje varvning i Dam & Herrklassen, 42km.

Pris till förste Hen.

2,5km
12km
22km
32km


SWIX valltips för tävlingsdagen imorgon!

PRO - Högfloursalternativet
Basic - Lågfloursalternativet

SWIX valltips för idag, dagen före - Går mot kallare!